Co dać mamie na Dzień Matki?

Co dać mamie na Dzień Matki?

Czy wiesz już, co dać mamie na Dzień Matki? Kwiaty, perfumy, a może po prostu uśmiech i życzenia? Na pewno najważniejsze jest to, aby po prostu pamiętać. O tym dniu, ale przede wszystkim o Niej. ZAWSZE. A jeśli chodzi o prezent dla mamy to postaramy się podać parę pomysłów.

Dzień Matki w Polsce

Pierwszy oficjalnie świętowany Dzień Matki w Polsce odbył się w Krakowie w dniu 26 maja 1914 roku. Był obchodzony również w następnych latach, jednak nie miał on przyporządkowanego dnia w kalendarzu. Zazwyczaj przypadał w niedzielę, na przykład 13 maja 1934 roku, czy 7 maja 1939 roku. 

Obecnie w Polsce Dzień Matki to święto rodzinne, które przypada na dzień 26 maja. Ciekawostką jest, że Polska jako jedyny kraj na świecie obchodzi Dzień Matki dokładnie 26 maja. W tym dniu matki są zwykle obdarowywane laurkami, kwiatami oraz różnego rodzaju prezentami przez własne dzieci, rzadziej inne osoby. Święto to ma na celu okazanie matkom szacunku, miłości i podziękowania za trud włożony w wychowanie.

…i na świecie

Posiłkując się zasobami Wikipedii dowiadujemy się, że Dzień Matki obchodzi się praktycznie na całym świecie z tym, że w różnych krajach przypada on w innym czasie. W niektórych państwach Dzień Matki jest świętem ruchomym, w innych zaś przypada w konkretnym dniu roku.

Przykładowo w Norwegii matki mają swoje święto w drugą niedzielę lutego, a w Wielkiej Brytanii – w czwartą niedzielę wielkiego postu. Z kolei na Węgrzech, w Rumunii, a także w Portugalii i Hiszpanii – mamy świętują w pierwszą niedzielę maja.

W ponad siedemdziesięciu krajach ten piękny dzień przypada na drugą niedzielę maja. Spośród krajów Europy są to między innymi Austria, Belgia, Chorwacja, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Grecja, Holandia, Niemcy, Słowacja, Szwajcaria, Ukraina, czy Włochy. Tego samego dnia matki mają swój szczególny dzień także na innych kontynentach – w Australii, Brazylii, Chinach, Kanadzie, Japonii, na Kubie, w RPA, czy też w USA.

O ile w większej części świata Dzień Matki obchodzi się na wiosnę to w dwóch krajach przypada on w grudniu. W dniu 8 grudnia świętują mamy w Panamie, natomiast w dniu 22 grudnia – w Indonezji.

Ciekawostki ze świata

Jak wspomniano wcześniej Dzień Matki w naszym kraju jest świętem rodzinnym. Inaczej wygląda sytuacja na przykład w Stanach Zjednoczonych Ameryki, gdzie Dzień Matki jest świętem narodowym. Przed domami i instytucjami państwowymi pojawiają się flagi, a w miastach organizowane są imprezy i pikniki rodzinne.

Inny sposób obchodzenia Dnia Matki znają mieszkańcy Meksyku. Meksykanie obchodzą ten dzień w kościołach i kaplicach, ponieważ – jak większość meksykańskich świąt – jest to wydarzenie religijne. W domu, po powrocie z kościoła, mamy zwolnione są ze wszystkich codziennych obowiązków. Obiadem zajmuje się ojciec, a sprzątają dzieci. W pozostałą część dnia całe rodziny spędzają czas razem na zabawach i przyjemnościach.

Choć w Chinach Dnia Matki nie obchodzi się powszechnie, to tradycja z nim związana jest bardzo interesująca. Chińskie dzieci obdarowują swoje mamy białymi liliami, które mają dla mam szczególne znaczenie. Matki sadzą lilie, gdy dzieci opuszczają rodzinny dom. Zdrowo rozwijająca się roślina oznacza, że dzieciom dobrze się wiedzie poza domem.

Zupełnie niestandardowo wygląda Dzień Matki w regionie Antwerpii. Mimo, że w całej Belgii ten piękny dzień przypada na drugą niedzielę maja, tutaj święto wszystkich mam jest obchodzone w dniu 15 sierpnia – w dzień Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Matka Boska jest patronką miasta, katedry i diecezji. Jak mówią mieszkańcy: „Antwerpia ma wiele twarzy, a wiele z nich ma postać Maryi”. Dzień 15 sierpnia jest dniem czci i podziękowania mieszkańców za opiekę dla Matki Boskiej, jak również dniem szacunku, pamięci i życzeń dla wszystkich mam.

Ogólne pomysły na prezent

Powstaje pytanie, co dać mamie na Dzień Matki? Pomysłów na prezent z tej okazji jest bardzo wiele. Mogą to być propozycje niezwykle tradycyjne, jak własnoręcznie przygotowane laurki, kwiaty, czy słodkości. 

W ostatnich latach na popularności zyskują prezenty personalizowane, czyli z nadrukiem imion lub tekstu skierowanego do drugiej osoby. Również taką formę  może przyjąć prezent na Dzień Matki. Może to być na przykład kolaż ze wspólnych zdjęć, damski portfel z indywidualnym nadrukiem, koc z dedykowanym haftem, koszulka z nadrukiem, czy brelok z grawerem. Popularne są także personalizowane kubki lub grawerowane kieliszki do wina.

Prezent dla mamy może również przyjąć zupełnie inną postać. Każda mama na pewno ucieszy się z zaproszenia na obiad, niecodziennego spaceru lub zajęcia, na które na co dzień brakuje czasu. Na przykład może to być wyprawa rowerowa, wizyta w siłowni, relaks w SPA, czy też spotkanie z jaj starymi przyjaciółmi i znajomymi.

Nasz pomysł – świecznik na Dzień Matki

Kolejną grupą pomysłów na prezenty dla naszych mam są przedmioty użytkowe, które mogą być użyteczne przez cały rok. Najczęściej są to propozycje uniwersalne i praktyczne. 

Ponieważ mamy dają nam ciepło, nasza propozycja w tej grupie prezentów też ma związek z ciepłem. Oczywiście nieco innym, nie tak symbolicznym. Proponujemy obdarowanie mam w magiczne i klimatyczne świeczniki tea-light z przepięknymi wzorami. Delikatny blask światła płynący spod matowego szkła stworzy miły klimat i idealny ciepły nastrój idealny na wspólny wieczór spędzony z mamą. Świeczniki są przeznaczone do wszystkich pomieszczeń niezależnie od stylu, wystroju i kolorystyki. Słowem idealny pomysł na prezent na Dzień Matki.

Oto nasza odpowiedź na pytanie, co dać mamie na Dzień Matki. Jednak zawsze najważniejsza jest pamięć, uśmiech i życzliwość. 

co dać mamie na Dzień Matki

Więcej podobnych produktów do znalezienia na stronach https://www.produktyhotelowe.pl/swieczniki/ oraz http://www.heliotron.pl/lampki-stolowe/ 

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.