Pomysł na prezent na Walentynki

Pomysł na prezent na Walentynki

Czy masz już pomysł na prezent na Walentynki? Czy zastanawiałeś się nad tym, dlaczego ten dzień się tak nazywa i skąd się ta nazwa wzięła? Jeśli nie to postaramy się odpowiedzieć na Twoje pytania.

Skąd się wzięły Walentynki?

Święto zakochanych, zwyczajowo nazywane Walentynkami od dawna gości w naszej świadomości i kulturze. Niemal wszyscy wiedzą, że 14-ego lutego każdego roku wszechobecne są serduszka, napisy „LOVE” i inne prezenty walentynkowe. Słowa miłości kierujemy nie tylko do swoich ukochanych, ale także bliskich a nawet znajomych. Na wiele dni wcześniej brakuje wolnych miejsc w restauracjach. Uliczne stragany i półki sklepowe zapełniają się gadżetami w kolorach różu i czerwieni z obowiązkowymi kształtami lub emblematami serduszek. Ale czy ktoś zadawał sobie pytanie, skąd się wzięły Walentynki? Dlaczego obchodzimy je w lutym i dlaczego ten dzień potocznie określa się Walentynkami? 

Historia walentynek

Posiłkując się zasobami Wikipedii dowiadujemy się, że nazwa Walentynki pochodzi od św. Walentego. Na Zachodzie, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, czczono go jako patrona zakochanych. Walenty z wykształcenia był lekarzem, z powołania duchownym. Żył w III wieku w Cesarstwie rzymskim za panowania Klaudiusza II Gockiego. Cesarz ten za namową swoich doradców zabronił młodym mężczyznom w wieku od 18 do 37 lat wchodzić w związki małżeńskie. Uważał on, że najlepszymi żołnierzami są legioniści niemający rodzin. Zakaz ten złamał biskup Walenty i błogosławił śluby młodych legionistów. Wtrącono go za to do więzienia, gdzie zakochał się w niewidomej córce swojego strażnika. Legenda mówi, że jego narzeczona pod wpływem tej miłości odzyskała wzrok. Gdy o tym dowiedział się cesarz, kazał zabić Walentego. W przeddzień egzekucji Walenty napisał list do swojej ukochanej, który podpisał: „Od Twojego Walentego”. Egzekucję wykonano 14 lutego 269 r.

Jednak nie wszystkie źródła wskazują na św. Walentego, jako prekursora dzisiejszego święta zakochanych. Jedne legendy wiążą ten dzień ze zbieżnym terminowo zwyczajem pochodzącym z Cesarstwa Rzymskiego. Polegał on głównie na poszukiwaniu wybranki serca przez losowanie jej imienia ze specjalnej urny. Inne nawiązują do starożytnego święta rzymskiego, zwanego Luperkaliami, obchodzonego 14–15 lutego ku czci Junony, rzymskiej bogini kobiet i małżeństwa. 

Walentynki w Polsce

Do Polski obchody walentynkowe trafiły wraz z kultem świętego Walentego z Bawarii i Tyrolu. Popularność uzyskały jednak dopiero w latach 90. XX wieku.

Choć część polskiego społeczeństwa krytykuje Walentynki jako przejaw amerykanizacji, obcy polskiej kulturze i wypierający rodzime tradycje, a także za ich komercyjne i konsumpcjonistyczne nastawienie, zwyczaje związane z tym dniem są powszechne i każdego roku uczestniczą w nich setki tysięcy osób. Tradycyjnie stałym elementem święta zakochanych  są prezenty walentynkowe m.in. wzajemnie wręczanie sobie walentynkowych ozdobnych karteczek. Są czerwone, najczęściej w kształcie serca, opatrzone walentynkowym wierszykiem, a często i miłosnym wyznaniem. Innym zwyczajem jest obdarowywanie się drobnymi prezentami, często z motywem serduszka, a także przekazywanie sobie miłych słów za pośrednictwem telefonów, poczty elektronicznej lub wpisów w mediach społecznościowych. Częstym elementem walentynkowej tradycji są także wspólne kolacje przy nastrojowym świetle świec.   

Pomysł na prezent na Walentynki

Pomysłów na prezenty na święto zakochanych jest bardzo wiele.

Mogą to być propozycje niezwykle tradycyjne, jak gadżety lub przedmioty w kształcie lub z emblematami serca na przykład kartki z życzeniami, pluszaki, poduszki, koszulki, czy kubki.

W ostatnich latach na popularności zyskują prezenty personalizowane, czyli z nadrukiem imion lub tekstu skierowanego do drugiej osoby. Jeśli ma to być prezent na walentynki dla niego to warto pomyśleć o kieliszkach lub szklankach do alkoholu, czy też zapalniczce. Jeśli ma to być natomiast prezent na walentynki dla niej to mile widziany będzie portfel, album na zdjęcia, obraz na płótnie, dedykowany ręcznik, czy też element ubioru jak skarpetki lub fartuch kuchenny.

Pomysł na prezent na Walentynki może być także zupełnie inny, przykładowo związany z różnego typu wydarzeniami raczej nie mającymi miejsca na co dzień. Do tej grupy prezentów można zaliczyć pobyty w SPA, relaksacyjne zabiegi na ciało, przejazdy unikalnymi samochodami na przykład po torach wyścigowych lub off road, czy też loty balonem. Do tej grupy prezentów można zaliczyć także ekskluzywne degustacje na przykład whisky lub czekolady, czy też popularne ostatnio loty w tunelu aerodynamicznym.

Nasz pomysł – świecznik na Walentynki

Kolejną grupą pomysłów na prezenty walentynkowe są przedmioty użytkowe, które mogą służyć nie tylko w dniu zakochanych, ale mogą być wykorzystywane również w codziennym życiu. Najczęściej są to propozycje uniwersalne i praktyczne. Jaki zatem prezent na Walentynki dla niego, jaki prezent na Walentynki dla niej?

Naszą propozycją w tej grupie prezentów jest magiczny świecznik na Walentynki. To klimatyczny świecznik tea-light z przepięknym wzorem z serduszkami. Prosty wygląd, klasyczna forma, stonowane kolory. Delikatny blask światła płynący spod matowego szkła tworzy miły klimat i idealny nastrój na długie wieczory, szczególnie spędzane we dwoje. Świecznik przeznaczony do wszystkich pomieszczeń niezależnie od stylu, wystroju i kolorystyki. Słowem idealny pomysł na prezent na Walentynki.

pomysł na prezent na walentynki, prezent na walentynki dla niego, prezent na walentynki dla niej, prezent na walentynki allegro

Więcej podobnych produktów do znalezienia na stronach https://www.produktyhotelowe.pl/swieczniki/ oraz http://www.heliotron.pl/lampki-stolowe/ 

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.